Praga – zabytki warte uwagi

Praga – zabytki warte uwagi.

Nietrudno jest się zakochać w stolicy Czech. Czasem nawet jedna, krótka wizyta w Pradze wystarczy, byśmy chcieli do niej wracać raz po raz. Miasto swoją magię zawdzięcza między innymi licznym, wartym odwiedzenia zabytkom.

 

Turystyczne centrum Pragi.

Chodzi oczywiście o Rynek Starego Miasta – piękny, kolorowy i zatłoczony przez rzesze turystów, którzy rzucają zachłanne spojrzenia w kierunku zabytkowych budynków. Niemniej, jest na co popatrzeć. Stare kamienice, domy o uroczych nazwach (na przykład Dom pod Białym Jednorożcem czy Dom pod Minutą, w którym przez krótki czas mieszkał Franz Kafka), Ratusz Staromiejski, a z nim znany zegar Orłoj. Rzucić okiem warto również na pomnik Jana Husa oraz rokokowy Pałac Glotz-Kinskych. Obowiązkowym przystankiem jest także kościół Tyński z dwiema strzelistymi wieżami, charakterystyczna budowla w praskiej panoramie, a oprócz niego również barokowy kościół św. Mikołaja. Będąc w pobliżu Domu pod Minutą warto przedostać się na Mały Rynek.

Zaledwie 5-minutowy spacer dzieli nas od staromiejskiego Rynku na Josefov, dawną dzielnicę żydowską, gdzie odwiedzić możemy Muzeum Żydowskie, cmentarz oraz gotycką Staronową Synagogę. Stamtąd najbliższym miejscem, do którego powinniśmy się udać, jest sławny most Karola, z którego roztaczają się niesamowite widoki na miasto i Wełtawę. Na przechadzkę po nim poświęćmy kilka chwil, wszak jest on symbolem Pragi i jej najbardziej charakterystycznym elementem. Most łączy Stare Miasto z Malą Straną, dzielnicą będącą niegdyś samodzielnym miastem, w którym arystokraci, ze względu na bliskość Hradczan, zaczęli budować swoje bogate rezydencje i pałace. Dziś turyści oblegają Malą Stranę właśnie po to, by je podziwiać, napić się piwa, a potem urokliwymi, wąskimi uliczkami iść pod górę w kierunku hradczańskich zabytków.

Hradczany to kolejna dzielnica stanowiąca raj dla turystów żądnych pięknych widoków. Znajduje się tam słynna katedra św. Wita, bazylika św. Jerzego, a także zamek królewski, na terenie którego gości przyciąga między innymi legendarna Złota Uliczka. To magiczne miejsce było niegdyś prawdopodobnie okupowane przez żydowskich złotników. W jednym ze stojących tutaj domków lubił przesiadywać i pracować Kafka. Na końcu ulicy znajduje się Wieża Dalibora.

Jeszcze jedno spojrzenie na zabytki.

Gdy już zwiedzimy Hradczany, nie sposób odpuścić sobie wypad na 300-metrowe wzgórze Petrzyn (Petřín), które zachęca do spacerów wśród zieleni i podziwiania panoramy zabytkowej Pragi. Na szczycie, gdzie zabrać nas może kolejka linowa, stoi wieża widokowa będąca pomniejszoną repliką wieży Eiffla. Nieopodal niej znajduje się wspaniały ogród różany oraz obserwatorium astrologiczne, które zostało otwarte pod koniec lat 20. XX wieku. Atrakcję turystyczną stanowi też prowadzący do obserwatorium i owiany legendą Mur Głodowy wybudowany na zlecenie Karola IV. Za nim zaś mieszczą się Ogrody Kińskiego. Ostatnim przystankiem na wzgórzu, ale na pewno najbardziej romantycznym, jest pomnik zmarłego młodo poety Karela Hynka Máchy, symbolizujący wieczną miłość.

W drodze powrotnej, na prawy brzeg Wełtawy warto tym razem przedostać się mostem Legii, gdzie widok na wspomniany wcześniej zamek królewski jest niezapomniany. Później pozostaje już odwiedzić Nowe Miasto, a tam zatłoczony Plac Wacława (choć wielu turystów właśnie w tym miejscu zaczyna zwiedzanie Pragi). Pamiętajmy jednak, że w sezonie letnim i za dnia Praga wyda nam się prawdopodobnie ruchliwym i kiczowatym miejscem, którego cała magia zostaje przytłamszona przez nieopisane ilości turystów. Dlatego spacerujmy po Pradze wieczorami, kiedy jest najpiękniejsza, a na wycieczkę zdecydujmy się jesienią lub wczesną wiosną.