Trasa Kulik – Olchowiec

Kulik. We wsi dwór wzniesiony w 2 poł. XVIII w. przez Załuskich. Bryła rozczłonkowana, chociaż utrzymana w jednolitym charakterze. Składa się z parterowego korpusu głównego przykrytego dachem dwuspadowym oraz przyległego do niego od strony zachodniej piętrowego skrzydła i poligonalnej oranżerii od strony wschodniej. Elewacje boczne z niewielkimi ryzalitami. Od frontu portyk filarowo-kolumnowy nakryty dachem namiotowym. Charakterystyczne są duże okapy dachowe wsparte na ażurowych drewnianych kroksztynach. Dwór otoczony jest rozległym parkiem z zachowanymi okazami starych drzew, aleją kasztanowców i sadzawką. Rosnące w nim drzewa to głównie lipy drobnolistne, graby zwyczajne i jesiony wyniosłe.

Skrzyżowanie dróg. 4 km na pd. od skrzyżowania – Pawłów. Wieś w gminie Rejowiec Fabryczny. Lokalny ośrodek tradycyjnego garncarstwa. Pierwotnie miasto, założone zapewne przed 1487 r. przez biskupa chełmskiego Pawła z Grabowy, w 1869 r. pozbawione praw miejskich. Było własnością biskupów chełmskich. We wrześniu 1939 r. przez kilka dni w Pawłowie stacjonował sztab Frontu Północnego WP.

W centrum wsi zachował się d. rynek miejski, pośrodku którego znajduje się kopiec ziemny usypany w 1917 r. ku czci Tadeusza Kościuszki. Kościół paraf. św. Jana Chrzciciela zbudowany w l. 1909-12 wg proj. Stefana Szyllera. Neogotycki, murowany, na planie krzyża łacińskiego, z wielobocznym prezbiterium. Wewnątrz sklepienia gwiaździste i krzyżowe. Wystrój głównie neogotycki, malowidła ścienne współczesne. W bocznym ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII w. W sąsiedztwie kościoła murowana, późnoklasycystyczna organistówka z poł. XIX w. Kapliczka murowana z końca XIX w. z kamienną rzeźbą św. Jana Nepomucena usytuowana na skraju wsi. Na cmentarzu paraf kwatera żołnierzy Września 1939 r„ którzy zginęli głównie w wyniku nalotów niemieckich.

LECHÓWKA

12 km na pn. – Olchowiec. Wieś w pow. chełmskim. Istnienie tu parafii rzymskokatolickiej wzmiankowane w 1457 r. Obecny kościół paraf. św. Małgorzaty, drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami, wewnątrz kryty stropem i wsparty na trzech parach slupów, wzniesiony w l. 1788-91. Wyposażenie wnętrza głównie późnobarokowe. W ołtarzu głównym obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVI w.