Trasa Gościeradów – Zdziechowice Pierwsze

GOŚCIERADÓW

Wieś nad rz. Tuczyn (dopływ Sanny), zespół sołectw o wspólnym pierwszym członie nazwy: Plebański, Ukazowy, Folwark i Kolonia.

W Gościeradowie Plebańskim kościół paraf. św. św. Jana Chrzciciela i Stanisława Biskupa, murowany, neogotycki, wzniesiony w l. 1908-20 wg proj. Józefa …

Stalowa Wola

STALOWA WOLA

Miasto powiatowe (ok. 71 000 mieszk.), siedziba gminy miejskiej.

Stalowa Wola została założona na terenie wsi Pławo w 1936 r. W l. 1937-39 w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego uruchomiono tu Zakłady Południowe (huta „Stalowa Wola” – pierwszy wytop …

Trasa Lipa – Rozwadów

Lipa. Wieś, tartak i nasycalnia podkładów kolejowych oraz wytwórni materiałów budowlanych. Założona w XV w. wśród lasów bielskich (nazwa od wsi Biała). W 1596 r. włączona w skład ordynacji zamojskiej. Mieszkańcy wsi zajmowali się bartnictwem, myślistwem, wyrębem lasu i …

Trasa Borów – Wola Rzerzycka

BORÓW

Wieś na Równinie Biłgorajskiej, nad Sanną (prawy dopływ Wisły). 9 sierpnia 1943 r. miało tu miejsce starcie oddziałów NSZ i GL. 2-4 lutego 1944 r. wieś została spacyfikowana przez hitlerowców. Zginęły wtedy 162 osoby.
Kościół paraf. św. św. Andrzeja …

Trasa Tarłów – Annopol

Tarłów. Wieś, siedziba urzędu gminy. Dawniej miasto założone przez Andrzeja Tarłę. Układ urbanistyczny ukształtowany od 1550 r. do końca XVIII w. W XVII w. Tarłów słynął z wyrobów garncarskich. W czasie najazdu szwedzkiego w 1656 r. został zniszczony, co …

Trasa Stodoły – Ożarów

STODOŁY

We wsi kościół paraf. św. Teresy, drewniany, wzniesiony w Lasocinie zapewne w XVII w., przebudowany w XVIII i XIX w., przeniesiony na obecne miejsce w 1952 r. Park krajobrazowy z XVIII w.

2 km na pn. Wojciechowice. Wieś, …

Ćmielów

Ćmielów. Miasto (ok. 3000 mieszk.) nad rz. Kamienną, na pograniczu Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej, siedziba urzędu gminy. Ośrodek przemysłowy – duże Zakłady Porcelany „Ćmielów”.

W XIV w. wzmiankowany pod nazwą Szydłów. Prawa miejskie nadane w 1505 lub 1509 …

Trasa Gierczyce – Malice Kościelne

GIERCZYCE

We wsi kościół paraf. św. Mikołaja Biskupa, drewniany, wzniesiony w l. 1708-41, dobudowa murowanej zakrystii w 1797 r. Troje drzwi drewnianych z pocz. XVIII w. z płaskorzeźbami na ościeżach. Wyposażenie wnętrza rokokowe z końca XVIII w. Drewniana brama-dzwonnica z …

Opatów

OPATÓW

Miasto powiatowe (ok. 7000 mieszk.) położone na Wyżynie Opatowskiej, nad rz. Opatówką, siedziba urzędu gminy.

Początkiem osadnictwa była osada otwarta datowana na 1600 lat p.n.e. (okres tzw. kultury trzcinieckiej). W okresie średniowiecza funkcjonował tu gród położony nad doi. Opatówki, …